Prohormonai – patys galingiausi raumenų masės augintojai. Jų rūšių egzistuoja labai daug, jie sudėtingi, todėl nenuostabu, jog žinių apie šią medžiagą trūksta daugeliui. Straipsnis ilgas, tačiau jei norite suprasti prohormonus iš esmės ir panaudoti juos siekiant rezultatų, skaitykite iki galo.

Techninis apibrėžimas

Prohormonai yra junginys, kurį organizmas fermentacijos būdu perdirba į anabolinius hormonus. Jų veikimo principas patekus į kūną yra labai panašus į anabolinių steroidų – greitas raumenų augimas ir padidėjusi jėga. Nors pats principas panašus, jo mastas, t.y. stiprumas, yra mažesnis, kadangi dalis medžiagų prarandama fermentacijos procese.

Kai kuriuose šaltiniuose galite rasti, jog tokia informacija yra pasenusi. Taip yra dėl to, jog praėjo jau labai daug laiko, kuomet rinkoje pasirodė pirmasis prohormonas – androstendionas. Per tą laiką sporto papildų industrija gerokai pasistūmėjo į priekį. Pats terminas „prohormonai“ apima ne tik steroidų hormonų pirmtakus, bet ir kitus darinius, kuriems nereikia jokių specialių procesų (pvz. fermentacijos). Siekiant nepadaryti šio straipsnio itin komplikuotu, sutarkime, jog terminas „prohormonai“ bus naudojamas apibūdinti visiems produktams, kurie veikia pasitelkdami hormonų mechanizmą ir iššaukia anabolikų rezultatus.

Pradžia

Prohormonus į sporto papildų pasaulį pristatė chemikas iš Jungtinių Amerikos Valstijų, Patrick‘as Arnold‘as. Patrick‘as sukūrė androstendioną ir sukėlė tikrą šurmulį sporto pasaulyje. Spauda Patrick‘ą ir jo išrastą maisto papildą sieja su beisbolo žvaigžde Mark‘u McGwire, kuris 1998 metais siekė „namų bazės“ lygos rekordo. Pasiekti rekordą pavyko, tačiau ne be androstendiono pagalbos. Būtent po šio įvykio prohormonų naudojimas sporte susilaukė susidomėjimo iš teisėsaugos.

Netrukus po to rinkoje pasirodė daugybė panašių papildų – 4-androstendionas, 19-norandrostendiolas, 1-4-androstendionas ir taip toliau. Visi šie papildai turėjo skirtingus efektus. Kai kurie iš jų patekę į organizmą konvertuodavosi į testosteroną, kai tuo tarpu kiti pavirsdavo anabolikais, tokiais kaip nandrolonas, boldenonas ar dihidrostestosteronas.

Praėjus šiek tiek laiko, Patrick‘o įmonė „Ergopharm“ pristatė dar vieną prohormoną – 1-AD, kuris konvertuojasi į hormoną pavadinimu 1-testosteronas. Būtent 1-AD tapo pirmuoju prohormonu, kurį efektyvumo prasme būtų galima lyginti su draudžiamais steroidais, tokiais kaip „Winstrol“ ar „Primobolan“. Manoma, jog būtent 1-AD pralaužė ledus prohormonų rinkoje ir pradėjo formuoti šią rinką. Iki 1-AD pasirodymo, kultūristų pasaulyje buvo susiformavęs neigiamas požiūris į prohormonus – esą jie neveiksmingi ir nepatikimi.

Sporto papildų gamintojai netruko perprasti, jog fermentacijos reikalaujantys prohormonai turi silpnesnį efektą, nei atitinkami hormonai, į kuriuos po fermentacijos konvertuodavosi prohormonai. Natūralu, jog gamintojai pasiūlė išeitį – pristatė tokius produktus kaip garsųjį metil-1-testosteroną (M1T). Kalbant paprastai, M1T yra atsparus skaidymui kepenyse, todėl jo poveikis jėgai ir raumenų augimui yra itin greitas ir pastebimas. M1T užsitarnavo gerą vardą net ir tarp ilgą laiką steroidus vartojančių kultūristų ir tapo galingiausiu produktu visoje rinkoje. Tiesa. verta paminėti ir žiaurius pašalinius efektus, kuriuos sukeldavo šis papildas – aukštas kraujo spaudimas ir pavojingas fermentų lygio pakėlimas kepenyse.

Eros pabaiga

Dauguma sporto papildų industrijos atstovų, o tame tarpe ir pats Patrick‘as, priėjo prie išvados, jog tokie stiprūs preparatai kaip M1T visuomenėje užsitarnaus prastą reputaciją, kuri gali persiduoti ir visiems kitiems maisto papildams vartojamiems sporte. Patrick‘as taip pat pripažino, jog tokio produkto įvedimas į papildų rinką buvo neapgalvotas sprendimas.

Tokie gamintojų nuogąstavimai netrukus išsipildė ir materializavosi – 2004 metais JAV kongresas priėmė įstatymą pavadinimu „anabolinių steroidų kontrolės aktas“, kuriuo uždraudė visus prohormonus, pastatydami juos į lentyną šalia anabolinių hormonų. Jau 2005-ųjų metų pradžioje prohormonai buvo pašalinti iš prekybos Jungtinėse Amerikos Valstijose.

Prohormonų savybės

Prohormonai organizmui įtaką daro keliais skirtingais būdais, tačiau visiems vartojantiems ar besiruošiantiems vartoti prohormonus, svarbiausias yra poveikis daromas androgenų, estrogenų ir progesteronų receptoriams. Būtent šių receptorių dėka yra jaučiamas didžiausias prohormonų veiksmingumas, nustumiant visus kitus pasisavinimo būdus į antrą planą.

Lygiai taip pat kaip anaboliniai steroidai, prohormonai yra androgenų analogas. Natūralu, jog jie veikia per androgenų receptorius. Stiprus androgenų analogas vienareikšmiškai sukels ryškius vyriško hormono testosterono pakitimus, t.y. padidėjusią agresiją, didesnį lytinį aktyvumą, dominuojančio patino elgesio skatinimą ir panašiai. Vėlgi, reikia nepamiršti ir pašalinių efektų, kurie nėra tokie malonūs – padidėjusi plikimo ir aknės tikimybė. Kokia tikimybė, jog vartojant prohormonus pasireikš tokie pašaliniai efektai, pasakyti sunku. Viskas labai priklauso nuo kiekvieno individualaus organizmo ir jo reakcijos į šį papildą. Be jau minėtų prohormonų efektų, galite tikėtis didesnės raumenų jėgos, greitesnio jų augimo bei raumens audinių sukietėjimo.

Kaip jau minėjome, prohormonai įtaką kūnui daro ne vien per androgenų, bet ir per estrogenų bei progesteronų receptorius. Tiesa, rezultatai čia labai panašūs – galite tikėtis raumenų masės ir jėgos padidėjimo. Kaip bebūtų, raumenų masė užauginta per progesteronų ir estrogenų receptorius atrodys daug prasčiau ir sunyks greičiau, kadangi šio proceso metu raumenyse kaupiasi vandenys. Tas pats vandens kaupimasis yra pašalinis estrogenų efektas, kurio vengia dauguma kultūristų. Gaila, tačiau tai net nėra pats blogiausias pašalinis efektas – estrogenai taip pat gali iššaukti padidėjusį riebalų įsisavinimą bei krūtų augimą. Atkreipiu dėmesį, jog nors egzistuoja androgeniniai produktai praktiškai nesukeliantys rizikos estrogenų ar progesteronų sukeliamiems pašaliniams poveikiams išsivystyti (pavyzdžiui „Havoc“), atvirkštinis variantas nėra įmanomas – preparatai aktyviai veikiantys estrogenų ir progesteronų receptorius vienareikšmiškai turės įtakos ir androgenų receptoriams. Dažnai galite išgirsti, kaip prohormonus vadina androgenais arba estrogenais (o kartais ir jais abejais), tačiau atkreipkite dėmesį, jog toks pavadinimas dažnu atveju būna paremtas tik pirminiu įsisavinimo metodu.

Atmetus per androgenų, estrogenų ir progesteronų receptorius daromą poveikį, prohormonai taip pat turi skirtingą efektą kitoms organizmo sistemoms. Įprastai androgenai gali veiksmingai didinti raumenų jėga stimuliuojant centrinę nervų sistemą, visiškai nepriklausomai nuo anabolinių raumenų augimo efektų. Prie viso to, prohormonai skatina raudonųjų kraujo kūnelių gamybą – būtent dėl to išryškėja kraujagyslės.

Šiuolaikiniai prohormonai

Nuo to laiko, kai 2005 metais iš rinkos buvo pašalinti visi pirmosios kartos prohormonai, įvairios sporto papildus gaminančios kompanijos visame pasaulyje dirbo tam, jog pristatytu produktus turinčius aiškiai apčiuopiamą anabolikų efektą, tačiau tuo pačiu neprieštarautų 2004-aisiais kongreso priimtoms taisyklėms. Kūrėjai stengėsi pristatyti produktą kuris būtų ne tik efektyvus ir legalus pagal dabar galiojančias taisykles, tačiau tuo pačiu būtų ir saugus. Dauguma kartu su M1T karta pasirodžiusių prohormonų buvo ganėtinai kenksmingi, darantys žalą kepenims ir kitiems organams bei organizmo procesams, o tai sukūrė iki dabar gyvuojantį neigiamą požiūrį į visus prohormonus. Užbėgant įvykiams už akių, norėčiau pabrėžti, jog ilgi metai tobulinimo ir šiuolaikinės mokslo technologijos leidžia sukurti produktus, kurių pašalinis poveikis yra minimalus, o efektyvumas aiškiai pastebimas. Apžvelkime populiariausius ir veiksmingiausius prohormonus šiuo metu esančius prekyboje.

Androtest

Vienas populiariausių ir efektyviausių prohormonų rinkoje. 4-AD Androtest naudoja ciklodekstrino įsisavinimo sistemą, todėl yra kur kas efektyvesnis nei visi prohormonai gaminti praeitame dešimtmetyje. Taip pat, šis papildas visiškai nekenkia kepenims. Androtest pakelia testosterono lygį, todėl nemažai sportininkų jį renkasi kaip alternatyvą testosterono injekcijoms. Sprendžiant pagal vartotojų atsiliepimus, 5-6 Androtest kapsulės per dieną yra lygu maždaug 300-500 gramų testosterono enathato per savaitę.

Poveikis

Pradėję vartoti Androtest turėtų ženkliai pagreitinti raumenų masės augimą ir suteikti papildomų jėgų. Šis papildas yra gerai įsisavinamas ir taip pat gerai pašalinamas iš organizmo – jį galima derinti su kitais prohormonais ir pasiekti dar geresnių rezultatų.

Šalutinis poveikis

Androtest yra prohormonas, kuris turėtų suteikti gerus rezultatus išvengiant nepageidaujamų šalutinių poveikių. Šalutinio poveikio tikimybė visada egzistuoja, tačiau vartojant Androtest ji yra minimali.

Dozavimas

Įprastinė Androtest dozė yra tarp 3 ir 6 kapsulių per dieną.

Decalone

Be abejonės pats populiariausias pasirinkimas tarp pradedančiųjų. Patekęs į organizmą jis konvertuojamas į nandroloną – androgeną itin populiarų kultūristų tarpe, kuris yra labai anabolinis, tačiau tuo pačiu pasižymi žemu androgeniškumu. Tai idealus pasirinkimas visiems, kurie labai nerimauja dėl androgenų sukeliamų pašalinių efektų – aknės ar plaukų slinkimo. Taip pat kaip ir Androtest, Decalone nesukelia jokio streso kepenims. Jei niekada nevartojote prohormonų, nenorite patirti pašalinių efektų, tačiau pabandyti smalsu – Decalone puikus pasirinkimas.

Poveikis

Decalone gali rinktis visi, norintys priaugti grynosios raumenų masės. Tiesa, dalis tos masės vis tiek bus raumenyse besikaupiantys vandenys. Tokios savybės padaro šį prohormoną tinkamiausiu tiems, kurie šiuo metu yra svorio auginimo stadijoje. Sinergijoje kartu su kitais androgeniniais produktais rezultatai turėtų būti ryškūs. Decalone taip pat sumažina sąnarių skausmą bei paryškina kraujagysles, padidina apetitą ir raumenų ištvermę.

Šalutinis poveikis

Vienintelis realus šalutinis poveikis kurį jūs galite patirti vartodami šį prohormoną yra vandens kaupimasis raumenyse. Taip pat egzistuoja pieno liaukų padidėjimo tikimybė. Jei jūs jau dabar turite problemų su pieno liaukomis, šis produktas jums nerekomenduojamas.

Dozavimas

Naujokams – 3 kapsulės per parą. Jei esate labiau pažengęs, dozę galima didinti.

Nano 1T

Šis papildas nereikalauja jokių konvertuojančių procesų – tai grynas anabolikas. Testai rodo, jog jo anabolinės savybės net 7 kartus stipresnės nei įprastinių testosteronų. Peršasi išvada, jog tai tobulas prohormonas.

Poveikis

Nano 1T renkasi visi, siekiantys užsiauginti gryno sauso raumens, išvengiant net minimalaus vandens kaupimosi. Kad ir su kuriuo kitu prohormonu lygintume Nano 1T, nei vienas iš jų neprilygs šiam papildui pagal anabolines savybes.

Šalutinis poveikis

Gali nuskambėti juokingai, bet dažniausias nusiskundimas apie Nano 1T yra šlykštus jo skonis. Tiesa, problema lengvai išsprendžiama, kadangi skysto pavidalo papildą galima lengvai įkomponuoti į skanų gėrimą. Kaip ir vartojant kitus prohormonus, visi pašaliniai simptomai turėtų pranykti iš karto, kai tik nutrauksite vartojimą.
Nors Nano 1T neapkrauna kepenų papildomu stresu, kaip ir bet kuris kitas androgenas Nano 1T gali iššaukti padidėjusį kraujo spaudimą, todėl visiems nerimaujantiems dėl savo sveikatos, kartu rekomenduojama vartoti ir „Organ Shield“ arba „Cycle Support“.

Dozavimas

Nano 1T yra stipresnis už produktus gamintus praeitame dešimtmetyje, todėl vos 1 mililitras per dieną turėtų būti pakankama dozė kiekvienam iš jūsų.

Havoc

Kompanijos „RPN“ gaminamas papildas Havoc daugelio nuomone yra nepakeičiamas. Rinkoje pasirodęs ir stiprias pozicijas išsikovojęs jau labai seniai, šis prohormonas veikia labai panašiai, kaip ir artimiausi jo konkurentai. Kaip bebūtų, net jei iš pirmo žvilgsnio joks akivaizdus skirtumas nėra pastebimas, iš tiesų visi produktai vienas nuo kito skiriasi.

Poveikis

Padeda auginti sausą raumenų masę bei sumažinti estrogeno lygį – rezultate galite tikėtis dailaus prieaugio ir juntamai padidėjusios jėgos. Natūralu, jog toks poveikis taip pat išryškina kraujagysles. Tam tikrais atvejais šis papildas naudojamas kaip vaistas prieš ginekomastiją (padidėjusias pieno liaukas, nukarusią krūtinę).

Šalutinis poveikis

Havox yra mažiau hepatotoksiškas nei kiti per burną vartojami prohormonai, tačiau visi šiems papildams priskiriami šalutiniai poveikiai yra įmanomi.

Dozavimas

Įprastai rekomenduotina Havoc dozė yra 20-50 miligramų per dieną (2-5 kapsulės). Kadangi šis papildas yra metiliuotas, rekomenduočiau nevartoti jo daugiau nei 40 miligramų per parą. Norint pasiekti geresnių rezultatų, Havoc galima derinti su kitais prohormonais, kurie nėra metiliuoti, pavyzdžiui Nano 1T.

Halodrol

Papildas kurį pristatė kompanija „Gaspari Nutrition“. Tai prohormonas pakeičiantis uždraustus Turinabol steroidus sukurtus Rytų Vokietijoje.

Poveikis

Aiškiai pastebimas raumenų prieaugis ir jėgos padidėjimas. Papildas dažnai vartojamas laikantis dietos, su tikslu neprarasti raumenų masės, kuomet krenta svoris.

Pašalinis poveikis

Manoma, jog Halodrol sukuria sunkumų kepenims bei kai kuriems vartotojams gali pakelti kraujo spaudimą.

Dozavimas

Tipinė Halodrol dozė yra 50 miligramų per dieną, t.y. viena 1 tabletė per parą.

Liquidien

Jei esate šiek tiek vyresnis, galbūt dar prisimenate papildą pavadinimu Dienazone. Tai stiprus prohormonas, nereikalaujantis fermentacijos proceso. Šio papildo gamyba buvo nutraukta, o jį vietą stojo būtent Liquidien. Gaminamas iš tų pačių medžiagų ir visiškai identišku principu, šis prohormonas gali nustebinti itin gerais rezultatais siekiant priaugti raumenų masės ar padidinti jėgą.

Poveikis

Greitas raumenų masės prieaugis ir padidėjusi jėga – Liquidien tai gali padaryti be fermentacijos, t.y. nesikonvertavęs į estrogeną.

Pašalinis poveikis

Taip pat kaip ir Estabolan, Liquidien gali turėti neigiamos įtakos testosterono lygiui jūsų organizme.

Cynostane

Visiškai naujas prohormonas.

Poveikis

Sukurtas kompanijos išraiškingu pavadinimu „Anabolix Innovations“, šis maisto papildas yra itin anabolinis, pasižymintis išskirtinai silpnu androgeniniu poveikiu. Tokie požymiai jį padaro panašų į tokius papildus kaip Oxandrolone ir Methenolone. Būtent silpnas androgeninis poveikis padarė Cynostane populiariu tarp visų, kurie nori numesti nereikalingus kilogramus išlaikant ar net padidinant sunkiai užsitarnautą raumenų masę. Tai reiškia, jei norite naudoti šį papildą augindami masę, jums reikės gerokai padidinti suvartojamų kalorijų skaičių.

Pašalinis poveikis

Kadangi produktas yra naujas, dar nėra daug atsiliepimų apie šalutinį poveikį.

11-Oxo

11-Oxo gamintojas yra „Ergopharm“ – įmonė, kurios savininkas yra Patrirck‘as Arnold‘as. Tai žmogus, pirmasis pasauliui pristatęs prohormonus. Šis papildas itin vertinamas dėl savo galimybės sumažinti kortizolio lygį kraujyje.

Poveikis

Pagrindinė priežastis, kodėl sportininkai renkasi 11-Oxo – stipri pagalba siekiant atsikratyti nepageidaujamų riebalų. Taip pat šis preparatas lengvai derinamas su kitais prohormonais.

Pašalinis poveikis

Nors 11-Oxo gali sukelti tokius pat pašalinius poveikius kaip ir dauguma kitų prohormonų, jie neturėtų būti itin stiprūs, todėl tai puikus pasirinkimas visiems norintiems išbandyti prohormonus, tačiau taip pat vengiantiems bet kokių pašalinių poveikių.

Dozavimas

Dozė gali varijuoti tarp 300 ir 600 miligramų per dieną, todėl rekomenduočiau rinktis viduriuką – 450 miligramų.

M1,4ADD

Egzistuoja nuomonė, jog M1,4AA yra pats efektyviausias raumenų masės auginimui skirtas prohormonas, gamintas pirmajame šio tūkstantmečio dešimtmetyje. Tikriausiai, jei atliktumėte apklausą tarp kultūristų, tai būtų pasirinkimas numeris 1.

Poveikis

M1,4ADD pasižymi itin aukštų konversijos reitingu, kuris yra apie 20 procentų. Kuomet patekęs į organizmą jis konvertuojasi į estrogeną, tai ne tik padeda raumenų masei augti, tačiau ir pakelia nuotaiką bei libido.

Pašalinis poveikis

Šis papildas yra metilintas, o tai reiškia, jog neturėtumėte jo vartoti ilgiau nei 4 savaites. Taip pat patartina kartu vartoti ir kepenų veiklą gerinančius preparatus.

Dozavimas

Rekomenduojama dozė yra tarp 60 ir 150 miligramų. Tiesa, maksimalią dozę rekomenduojama vartoti tik pažengusiems sportininkams.

XI-KT

Tai neslopinantis anabolikas, kuris turėtų ženkliai padidinti jėgą ir suteikti energijos. Pats papildas pagamintas 11-ketotestosterono pagrindu – medžiagos, kurios daugiausiai randama žuvyje. Viena pagrindinių medžiagų, lemiančių riebalų kaupimąsi organizme yra kortizolis, o XI-KT mažinga kortizolio kiekį organizme. Natūralu, jog šis prohormonas yra puikus pasirinkimas siekiant numesti nereikalingus kilogramus.

Poveikis

Kaip jau minėjome, XI-KT padeda efektyviai mažinti perteklinius riebalus, tuo pačiu auginant raumenų masę. Tai idealus pasirinkimas siekiantiems pakeisti savo kūną iš esmės.

Pašaliniai efektai

Kadangi pagrindinė sudedamoji XI-KT medžiaga yra natūrali, randama žuvyje ir kituose produktuose, jokių aiškiai jaučiamų pašalinių efektų neturėtų būti. Žinoma, jei vartosite šį prohormoną saikingai.

Dozavimas

Rekomenduotina vartoti apie 1 mililitrą per parą.

Kas geriausiai tiktų man?

Turbūt dažniausiai sutinkamas klausimas apie prohormonus – kokius ir kiek prohormonų vartoti? Neįmanoma atsakyti į tokį abstraktų klausimą, kadangi kiekvieno poreikiai ir situacija yra individuali. Kitaip tariant, šioje situacijoje vieno universalaus atsakymo nėra. Prieš pradedant vartoti bet kokius prohormonus, reikėtų įsivertinti savo sveikatą ir užsibrėžti aiškius tikslus.

Vienintelis universalus patarimus kurį galiu duoti – startuokite su silpnesniais prohormonais ir mažesnėmis dozėmis, bent jau pirmas 3-4 savaites. Jei esate naujokas, tokių papildų užteks pasiekti geriems rezultatams. Turbūt geriausias pasirinkimas naujokui iš mūsų aptartų prohormonų būtų Havoc. Kadangi šis papildas nėra estrogeninis, vartojant jį nereikės kartu vartoti ir estrogenų receptorių blokatoriaus. Tiesa, pabaigus kursą blokatoriaus vartojimas vis vien rekomenduojamas.

Mitybos ir papildų patarimai

Jei valgote subalansuotą maistą, vienintelis pakeitimas pradėjus vartoti prohormonus – padidinkite baltymų suvartojimą. Jis turėtų pasiekti bent 1 gramą proteino kiekvienam kilogramui jūsų svorio per dieną.

Kadangi dauguma prohormonų yra vartojami per burną, taip pat rekomenduotina gerti daugiau skysčių. Preparatai lengvinantys kepenų veiklą taip pat būtų geras sprendimas.

Treniruotės

Turint omenyje tai, jog nusprendėte vartoti itin efektyvius maisto papildus, kurie padės greitai padidinti raumenų masę, turėtumėte atitinkamai padidinti savo treniruočių apimtis. Tik nesupraskite klaidingai – reikėtų didinti ne keliamus svorius, o treniruočių trukmę ir pakartojimus. Bendrinė taisyklė yra gana paprasta: prohormonų vartojimo metu padidinkite savo treniruočių apimtis padvigubinkite, o ateinančias porą savaičių po kurso pabaigos sporto apimtis sumažinkite iki pusės įprastos apimties. Poros lengvesnių savaičių reikia tam, jog kūnas atsigautų ir sugrįžtų į normalią hormoninę būseną.

Apibendrinimas

Prohormonai – galingi dariniai, galintys jums padėti greitai ir efektyviai užsiauginti raumenų masės bei padidinti jėgą. Tikiuosi, jog straipsnyje suradote pakankamai naudingos informacijos padėsiančios geriau susigaudyti prohormonų papilduose, kokius juos vartoti, kokių rezultatų tikėtis ir kokie gali būti pašaliniai poveikiai.

0 Comments

Leave a reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Sending

©2024

Log in with your credentials

Forgot your details?